GymBeam Tukový kaliperCena: 45 Kč / 1,70 EUR


-
+

Popis

Tukový kaliper jsou praktické kleště, které vám s poměrně velkou přesností pomohou určit procento tuku v těle. K měření se používá suprailiakální kožní řasa, která se nachází na břiše. Díky tomu zvládnete měření provádět úplně sami. Pomůcka je ideální pro ženy i muže s různou tělesnou kompozicí.

Tukový kaliper jsou jednoduché kleště pro přesné měření procenta tělesného tuku

Tukový kaliper je praktická pomůcka pro zjištění procenta tělesného tuku v těle. Její používání je maximálně jednoduché, měření tak zvládne provést každý sám. Můžete ovšem využít samozřejmě i asistence druhé osoby. Pro zjištění přibližného procenta tělesného tuku se v kombinaci s těmito kleštěmi používá suprailiakální kožní řasa, která se nachází na břiše. Najít přesné místo pro měření vám pomůže přiložený návod.

Tuto praktickou pomůcku využijete zejména v případě, že se snažíte zhubnout tělesný tuk a chcete vědět, že vše jde podle plánu. Stejně tak je užitečná i v případě, že vás čeká soutěž ve fitness nebo kulturistice a jste v předzávodní rýsovací dietě. Tukový kaliper však můžete využít i v opačném případě, a to tehdy, že se snažíte nabrat tělesný tuk. O zvýšení jeho množství usilují například lidé, kteří mají nezdravě nízké množství tělesného tuku a snaží se dostat na normální hodnotu, aby v jejich těle vše správně fungovalo.

Pokud patříte mezi lidi, kteří nechtějí stát na místě a rádi mají svůj tělesný progres pod kontrolou, je tukový kaliper skvělou pomůckou pro sledování změn postavy.

Tukový Kaliper a jeho výhody

 • jsou praktické kleště na měření procenta tělesného tuku
 • snadno se s ním pracuje
 • slouží k určení množství tuku se používá měření v oblasti břicha
 • jednoduchá interpretace naměřených hodnot pomocí přiložené tabulky
 • ideální pro muže i ženy
 • dá se používat při hubnutí i nabírání tuku

Jak pracovat s tukovým kaliperem

 • Provádějte všechna měření na pravé straně těla.
 • Měření by se neměla provádět na porušené, poškozené nebo nezdravé kůži.
 • Pro snadné a správné uchopení kožní řasy se ujistěte, že je vaše pokožka suchá a bez krému.
 • Pokud jste obézní, nedoporučuje se provádět měření kožních řas.
 • Neprovádějte měření po fyzické aktivitě nebo při přehřátí. Fluktuace tekutin může zkreslit výsledky měření.
 • Vždy používejte stejný tukový kaliper a provádějte měření ve stejnou denní dobu, abyste mohli konzistentně sledovat změny tělesného složení.
 • Pokud jste žena, vyhněte se měření během menstruace, kdy dochází ke znatelnému nárůstu hmotnosti. Pro objektivnost se měřte vždy ve stejné fázi cyklu.
 • Je nutné důsledně uchopit kožní řasu správné velikosti na správném místě. Opakujte měření, dokud nedosáhnete konzistentních výsledků.

Správný způsob měření tělesného tuku pomocí tukového kaliperu

Protože se většina tuku v těle nachází přímo pod kůží, je měření kožních řas velmi účinným a praktickým způsobem, jak zjistit procento tělesného tuku. Jedná se o vědecký přístup k osvědčené metodě „pinch an inch“ a nejosvědčenější a nejdůvěryhodnější metodu měření tělesného tuku. Tukový kaliper je navržen tak, aby byla práce s ním velmi jednoduchá. Zvládne to tak sám na sobě každý člověk (případně můžete nechat někoho, aby měření provedl za vás, podle toho, čemu dáváte přednost). Přestože je měření kožních řas technicky jednoduché na naučení a provedení, věnujte určitý čas tomu, abyste se seznámili se správným postupem.

Jak provést přesné měření tělesného tuku pomocí tukového kaliperu?

1. Pro měření budeme používat suprailiakální kožní řasu, která se nachází přibližně 2,5 cm nad bodem vaší pravé kyčelní kosti. Chcete-li najít tu správnou část, položte levý ukazováček na nejvystouplejší bod pravé kyčelní kosti a posuňte se o 2,5 cm nahoru (viz obrázek 1).

tukový kaliper - obrázek 1

2. Ujistěte se, že je posuvná část na zakřivené části tukového kaliperu posunuta úplně doprava. Vezměte si měřící přístroj do pravé ruky.

3. Ve stoje s prsty vzdálenými asi 5–7 cm pevně uchopte suprailiakální kožní řasu mezi palcem a ukazováčkem levé ruky. Jemně odtáhněte kožní řasu od těla. Vytáhněte kůži a podkožní tuk ze svalové tkáně (viz obrázek 2 a 3).

obrázek 2 a 3 - tukový kaliper

Poznámka: Pokud místo obsahuje velké množství tuku, budete muset zvětšit vzdálenost mezi palcem a ukazováčkem, abyste mohli uchopit a zatáhnout za řasu. Ujistěte se, že kožní řasu uchopíte přímo na kůži, ne přes oblečení.

4. Tukový kaliper mějte v pravé ruce a chyťte s ním kožní řasu tak, aby na ni obě strany kaliperu byly kolmé. Kontaktní plochy kaliperu přiložíme asi 1 cm od prstů tak, aby byl s nimi ve stejné rovině (viz obrázek 4).

obrázek 4 - tukový kaliper

5. Zatímco budete levou rukou držet kožní řasu, zatlačte palcem v místě vyznačeném na ukazateli tukového kaliperu, dokud neucítíte lehké „cvaknutí“. Měřicí posuvník se automaticky posune přes měřicí rameno a zastaví se na správné hodnotě. Jakmile ucítíte a uslyšíte „cvaknutí“, okamžitě přestaňte tlačit.

6. Uvolněte čelisti tukového kaliperu, proveďte odečet a zaznamenejte své měření s přesností na milimetr. Vraťte posuvný člen do výchozí polohy zcela vpravo, aby byl na místě pro další měření.

7. Jakmile provedete jedno měření, proveďte další. Pokud se výsledky výrazně liší (více než o 1 mm), proveďte další měření, dokud nebudou hodnoty více konzistentní.

8. Podívejte se na příslušnou tabulku měření tělesného tuku MUŽE nebo ŽENY, abyste zjistili procento tělesného tuku na průsečíku vašeho věku a naměřených milimetrů.

Jak interpretovat výsledky?

 1. Získejte výsledky měření tělesného tuku v milimetrech pomocí tukového kaliperu.
 2. Najděte, kde se protíná sloupec s vaším milimetrovým údajem a řádkem s vaším věkovým rozmezím.
 3. Číslo v průsečíku reprezentuje naměřené procento tělesného tuku.

Poznámka: Pro naměřené hodnoty nad 36 mm: přidejte 0,25 % za každý milimetr sevřený nad 36 mm.

Tabulky pro interpretaci výsledků

Tukový kaliper - tabulka % tuku pro ženy

Tukový kaliper - tabulka % tuku pro muže

Mohlo by Vás také zajímat

product
Doprava ZDARMA
product

MARBO Hyperextenze MP-L212 2.0

15 399 Kč / 581,09 EUR
Doprava ZDARMA
product
Doprava ZDARMA
product
Doprava ZDARMA
product

GymBeam Workout timer

2 849 Kč / 107,51 EUR
Doprava ZDARMA
product
Doprava ZDARMA
product

Spokey STEPPEN Stepper s expandery

2 580 Kč / 97,36 EUR
Doprava ZDARMA
product
Doprava ZDARMA